Polaganjem vijenaca u utorak je u Dalju obilježena 32. obljetnica pogibije 39 hrvatskih branitelja stradalih u napadu na Policijsku postaju Dalj.
Program obilježavanja započeo je puštanjem vijenaca u Dunav a nastavljen je polaganjem vijenaca kod Spomen obilježja u Vinariji Erdut.
Izaslanstva Vlade i policije zapalila su svijeće i pustila vijence u Dunav u znak sjećanja na pogibiju 20 policajaca, 15 pripadnika Zbora narodne garde i četiri pripadnika Civilne zaštite.
Svijeće su upaljene i pred spomenikom poginulim mještanima Aljmaša 1991. te je pušten vijenac iz policijskog plovila u Dunav kod Aljmaša u spomen na prognano stanovništvo Aljmaša, Dalja i Erduta.
Izaslanica potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova, državna tajnica Irena Petrijevčanin istaknula je kako se u začecima rata, na današnji dan prije 32 godine u Dalju, dogodio jedan od tragičnijih događaja Domovinskog rata.
„Ljudi koji su preživjeli ovaj šlep i ove događaje, koji su izgubili svoje bližnje i preko noći izgubili sve što imaju, i dalje imaju živu traumu. To je nešto što se ne zaboravlja. Neki imaju i dvostruku bol jer nije otkriveno gdje su njihovi nestali. I osobno dobro pamtim ovaj šlep na kojem sam i sama bila“, rekla je državna tajnica Petrijevčanin.
Glavni ravnatelj policije Nikola Milina istaknuo je da je policija tada bila jedina organizirana snaga koja je mogla pružiti otpor agresoru.
„Policija je tada bila jedina organizirana snaga koja je mogla pružiti otpor agresoru. Naši policajci su pokazali iznimnu hrabrost, požrtvovanost, odbili su predaju i dali svoje živote za Domovinu. Danas se sjećamo svih 765 poginulih i 22 nestalih hrvatskih redarstvenika“, rekao je glavni ravnatelj policije.
Pred Spomen-obilježjem hrvatskim braniteljima, počast poginulima odali su članovi obitelji poginulih, umrlih i nestalih branitelja, izaslanica potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova, državna tajnica dr.sc. Irena Petrijevčanin, izaslanik ministra hrvatskih branitelja Špiro Janović, izaslanik ministra obrane umirovljeni general-bojnik Željko Živanović, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, načelnik Policijske uprave osječko-baranjske Ladislav Bece, načelnik Postaje granične policije Dalj Saša Rebolj, izaslanici ravnatelja Ravnateljstva civilne zaštite Zvonko Grgec i Stjepan Draganić, generalni vikar Vojnog ordinarijata u Republici Hrvatskoj don Marko Medo, zapovjednik zapovjedništva za obuku i doktrinu Fran Krsto Frankopan brigadni general Željko Ljubas, župan Osječko-baranjske županije Ivan Anušić i zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin, saborski zastupnik Goran Ivanović te mnogi drugi uzvanici.
Nakon komemoracije u Crkvi svetog Josipa u Dalju, održana je sveta misa za poginule branitelje. Misu je predvodio don Marko Medo.
Ove godine održana je i Memorijalna utrka Dalj ’91. na kojoj su sudjelovali policijski službenici, vojnici i pripadnici civilne zaštite, a na igralištu Osnovne škole Dalj odigran je i tradicionalni malonogometni Memorijalni turnir Dalj ’91 u kojem su pobjedu odnijeli djelatnici PGP Dalj.
Sudionicima Memorijalne utrke Dalj ’91. zahvalnice je uručio glavni ravnatelj policije Nikola Milina dok je najuspješnijim ekipama tradicionalnog malonogometnog Memorijalnog turnira Dalj ’91. pehare uručila izaslanica potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova državna tajnica Irena Petrijevčanin.
Napad na šire područje Dalja i Erduta te prodor u Dalj izvele su 1. kolovoza 1991. jedinice 51. motorizirane brigade JNA s pridruženim jedinicama teritorijalne obrane. Branitelji su odbili ultimatum za bezuvjetnu predaju pa je borba trajala dok ispaljeni tenkovski projektil nije pogodio policijsku postaju i potpuno je uništio.
Foto: PRESS PU osječko-baranjska