Osamdeseta obljetnica stradanja stanovnika Zrina obilježena je u nedjelju, 10. rujna 2023. Već tradicionalno od 1996. godine, preostali Zrinjani i njihovi potomci sjećaju se događaja koji su se odvili na blagdan Male Gospe 9. te 10. rujna 1943. godine. Tada su partizani i četnici u genocidnom pohodu ubili gotovo trećinu Hrvata Zrina, spalili župnu crkvu Našašća Svetoga Križa, kao i cijelo selo. Sve preživjele komunističke vlasti raselile su, oduzele im imovinu i zabranile povratak u Zrin.
Na ovogodišnjem programu obilježavanja, započelo se molitvom pred križem podno starog grada Zrina. Slijedio je mimohod do spomen-crkve Našašća sv. Križa, ispred koje je misno slavlje predvodio apostolski nuncij u RH Giorgio Lingua, u zajedništvu s krčkim biskupom Ivicom Petanjkom, domaćim biskupom Vladom Košićem, biskupskim vikarom i ravnateljem Zaklade za Zrin Markom Cvitkušićem, ravnateljem Hrvatskog Caritasa fra Tomislavom Glavnikom, domaćim župnikom Darijom Stankovićem i više svećenika. Uz njih, na komemoraciji i mimohodu hrvatske časti za poginule Zrinjane 1943. – 2023. prisustvovala je i udruga VG Branitelji – Velika Gorica.
Ova obljetnica okupila je brojne hodočasnike, ponajviše prognane Zrinjane i njihove potomke iz čitave Hrvatske, Njemačke i Australije. Slavlju su nazočili i predstavnici državne, županijske i lokalnih vlasti.
Na početku sve okupljene pozdravio je biskup Košić. Posebno je zahvalio Linguai što se odazvao na poziv i što je kao prvi nuncij u povijest došao u Zrin. Biskup Košić istaknuo je važnost sjećanja na zločin prije 80 godina, naglasivši da se Zrin i dalje prisjeća svojih stanovnika koji su stradali u tom tragičnom događaju. Podsjetio je prisutne da su došli bez mržnje i želje za osvetom, jer su kršćani koji se mole za svoje pokojne i nadaju se pravdi na kraju.
U homiliji nuncij Lingua naglasio je važnost ljubavi kao vrhunca zakona i istaknuo da pomirenje mora biti krajnji cilj u svakom procesu. Podsjetio je na riječi Isusa o tome kako postupiti kada nas netko povrijedi te istaknuo važnost čišćenja povijesnog pamćenja kako bi se oslobodila osobna i kolektivna savjest od zamjeranja i nasilja. Nuncij je istaknuo da pomirenje nije automatsko i da vrijeme koje prolazi može pomoći da se zaborave rane, ali ne i da se postigne istinsko pomirenje. Na kraju je naglasio da je molitva i razrješenje čvorova važno kako bismo mogli ući u Božju prisutnost.
Nakon popričesne molitve, biskup Petanjak zahvalio se svima koji su došli na obilježavanje obljetnice stradanja Zrinjana te podsjetio na važnost čuvanja sjećanja na žrtve genocida iz 1943. godine. Povodom ove obljetnice, predstavljena je monografija Damira Borovčaka pod nazivom “Zrin – u spomen žrtvama genocida” te dokumentarni film Nade Prkačin pod nazivom “Zrin 1943.”
Uz prisutnost brojnih hodočasnika i dostojanstvenih riječi o pomirenju i sjećanju na žrtve, osamdeseta obljetnica stradanja stanovnika Zrina ostaje duboko urezana u povijest i kolektivno pamćenje.