Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima ispred Postaje granične policije Dalj u ponedjeljak 22. kolovoza 2022. godine bilježena je 31. godišnjica stradavanja 20 policajaca, 15 pripadnika Zbora narodne garde (ZNG) i četiri pripadnika Civilne zaštite gdje smo se iz mi pridružili događaju.
Toga 1. kolovoza 1991. godine, jedinice 51. motorizirane brigade JNA s pridruženim jedinicama teritorijalne obrane napale su šire područje Dalja i Erduta te započele prodor u Dalj.
Policajci Policijske postaje Dalj, s pripadnicima ZNG-a, Civilne zaštite i lokalnim stanovništvom pokušali su obraniti mjesto, odbivši ultimatum o bezuvjetnoj predaji.
Brojniji i tehnički nadmoćniji neprijatelj tenkovima je i svim raspoloživim snagama krenuo prema policijskoj postaji, no policajci, pripadnici ZNG-a i Civilne zaštite te mještani Dalja pružali su snažan otpor.
Žestoka i neravnopravna borba trajala je do trenutka kada je ispaljeni tenkovski projektil iz smjera pravoslavne crkve pogodio policijsku postaju i potpuno je uništio. Hrvatski branitelji koji nisu poginuli od projektila nemilosrdno su ubijeni.
Izaslanica potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova, državna tajnica Irena Petrijevčanin Vuksanović podsjetila je kako je u prvih 10 dana kolovoza 1991. stradalo više od 45 osoba na tom području.
Prisjećamo se i mještana Aljmaša, Dalja i Erduta, koji su morali šlepom napustiti svoja mjesta kako bi se spasili od napada koji je krenuo iz Srbije ojačanih s JNA i paravojnim postrojbama, rekla je Petrijevčanin Vuksanović, koja je i sama bila među njima.
Policija je za traženje počinitelja zločina u Domovinskom ratu osnovala posebnu radnu skupinu, a procesuiranje ratnih zločina jedan je od prioriteta.
U proteklih godinu dana prijavljeno je 51 kazneno djelo, dva počinitelja su uhićena, a 17 nije dostupno. Temeljem europskog uhidbenog naloga svako malo uhićuje počinitelje diljem svijeta.