BCDR u Slunju: Očuvanje sjećanja na Domovinski rat kroz edukaciju mladih

Organizirano u sklopu projekta „Promicanje vrijednosti Domovinskog rata“ koji je financiran kroz Javni poziv za financiranje/sufinanciranje aktivnosti udruga iz Domovinskog rata u 2024. godini od strane Ministarstva hrvatskih branitelja 

Uoči 33. obljetnice pada grada Slunja i slunjskoga kraja, u petak 15. studenoga 2024. održana je terenska nastava petih razreda Osnovne škole Žitnjak s ciljem približavanja događaja iz Domovinskog rata i očuvanja sjećanja na obrambene i oslobodilačke borbe.

U svrhu toga, učenike smo unaprijed informirali o lokaciji na kojoj će biti održana terenska nastava te povijesnom razdoblju koje će nastava obuhvatiti. Učenici su imali zadatak informirati se o tadašnjim zbivanjima u slunjskom kraju, te uz pomoć profesora pripremiti izlaganje o toj temi. Terenska nastava je obogaćena razgovorom s hrvatskim braniteljima sudionicima obrane slunjskoga kraja koji su učenicima slikovito dočarali zbivanja iz tog razdoblja hrvatske povijesti. Na taj način učenici su mogli povezati prethodno stečeno znanje o opsadi koja je trajala 104 dana do konačnog pada 16. studenoga 1991. godine, s konkretnom lokacijom i sudionicima tih povijesnih zbivanja. 

Posebno nas veseli interes učenika za priče i teme vezane uz vrijeme obrambenog i oslobodilačkog Domovinskog rata. To nam garantira kako će oni, poučeni našim iskustvom i vođeni svojim stečenim znanjem prenositi vrijednosti proistekle iz Domovinskog rata.

U pratnji učenika 5.a, 5.b i 5.c razreda Osnovne škole Žitnjak su bile profesorice Vera Javni, Ivana Brzović, Diana Čerenšek, profesor Ante Vlašić te predstavnik organizatora predsjednik BCDR-a, g. Đuro Knezičić.Dan je započeo ispred škole u Zagrebu paljenjem svijeća i molitvom za poginule branitelje, nakon čega su se učenici u pratnji profesora i organizatora uputili prema Slunju.

Nakon dolaska i kratkog odmora u Parku – Trgu Dr. Franje Tuđmana u centru Slunja, u 10:30 smo se okupili ispred Spomen obilježja poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata Slunja i slunjskog kraja, gdje smo zajedno sa izaslanicom gradonačelnice, gospođom Barbarom Piršić, položili vijenac, zapalili svijeće te dostojanstveno odali počast poginulim i nestalim hrvatskim braniteljima.

Sljedeću aktivnost smo proveli u prostorijama Srednje škole Slunj. Ispred srednje škole su nas srdačno dočekali profesori i učenici Srednje škole Slunj, gradonačelnica grada Slunja gđa. Mirjana Puškarić te zapovjednici obrane grada Slunja g. Vladimir Katić, g. Tomislav Štrk, g. Nikola Turkalj, g. Tomislav Magdić i g. Nikola Požega.

Nakon uvodnih pozdrava i govora, održan je sat povijesti u kojem je prikazana kraća verzija filma „104 sumraka“. Potom je održan panel „Da se ne zaboravi“ u sklopu kojeg su učenici imali priliku postavljati pitanja i razgovarati s prisutnim hrvatskim braniteljima.

Nakon završetka filma i razgovora s braniteljima uputili smo se na ručak u restoran Mirjana. Po završetku ručka smo krenuli u autobus koji nas je odvezao u Zagreb. Pred OŠ Žitnjak gdje smo stigli u 18 sati. 

Učenici su tijekom vožnje u veselom raspoloženju i s velikim interesom postavljali pitanja i komentirali provedeni dan. Naposlijetku sam se učenicima zahvalio na izvanrednoj zainteresiranosti i znanju. Uz pljesak, učenici su izrazili veliki interes za nastavkom ovakvih aktivnosti diljem Lijepe naše. Terensku nastavu smo zaključili obećanjem kako ćemo nastaviti provoditi takve aktivnosti s njima i s učenicima drugih škola jer je neophodno da se djeca što bolje upoznaju s nedavnom hrvatskom poviješću. 

Na taj način mogu saznati u kakvom smo vremenu tada živjeli i kako je skupo plaćena sloboda Hrvatske. Naposljetku, učenici na taj način mogu upoznati i naslijediti vrijednosti proistekle iz Domovinskog rata kako bi ih mogli živjeti i prenositi novim naraštajima. Djeca su željna istine i znanja o Domovinskom ratu, a mi smo dužni prenijeti im to znanje.

Održana terenska nastava je bila vrlo konstruktivna i korisna svim sudionicima. Učenicima su približeni povijesni kontekst, događaji i vrijednosti Domovinskog rata, a razgovorom s hrvatskim braniteljima o raznim povezanim temama poput organizacije obrane Slunja, naoružanju, logorima, sjećanjima i uspomenama iz 1991. godine, učenicima je slikovito prikazan taj važan dio hrvatske povijesti.

Predsjednik BCDR, Đuro Knezičić

Foto: BCDR

Odgovori

*