Bili smo na obilježavanju 30. godina početka oslobađanja Zapadne Slavonije

Na spomen obilježju Trokut-Novska, novljanskoj bojišnici u kojoj je život izgubilo 314 hrvatskih branitelja iz 17 postrojbi, u petak, 29. listopada 2021. godine, okupili su se rodbina, prijatelji, suborci i sugrađani kako bi odali počast svima koji su položili život na oltar domovine 1991. godine.

Prije 30 godina, 29. listopada 1991., otpočela je prva napadna operacija Hrvatske vojske u Domovinskom ratu „Orkan 91“, kojom je razbijen neprijatelj i do potpisivanja primirja 3. siječnja 1992. oslobođeno oko 750 četvornih kilometara okupiranog teritorija zapadne Slavonije.

I ovogodišnja komemoracija poginulima na Trokutu održana je u skladu s epidemiološkim mjerama zbog koronavirusa, tako da su izaslanstva gradova i udruga, kao i sam protokol, bili skraćeni. Sjećanje na poginule branitelje započelo je prigodnom molitvom, a potom je upriličena je svečana komemoracija, na kojoj se nazočnima najprije obratio zapovjednik postrojbi Operativne grupe Posavina general Rudi Stipčić, prisjetivši se akcije Orkan 91. kojom je zapovijedao. Potom se okupljenim obratio izaslanik predsjednika Sabora RH Gordana Jandrokovića, sisačko-moslavački župan Ivan Celjak, te na kraju i predsjednik RH Zoran Milanović.

Operacija „Orkan 91“ trajala je od 29. listopada 1991. do 3. siječnja 1992. Organiziralo ju je zapovjedništvo Operativne grupe Posavina na čelu sa zapovjednikom, pukovnikom Rudijem Stipčićem. Nositelji borbenih djelovanja bili su pripadnici 1. brigade ZNG-a, Tigrovi, te dijelovi postrojbi pričuvnih brigada, samostalnih bataljuna,  i hrvatske policije. Operacija je provedena u dvije etape, iz smjera Novske i Nove Gradiške.

U prvoj, koja je trajala do 9. prosinca, udarom na više linija, posebno na novljanskom bojištu, ostvaren je važan uspjeh, zaustavljeno je napredovanje JNA i postrojbi pobunjenih Srba. Oslobođen je i niz okupiranih sela u zaleđu Novske.Cilj druge etape započete 10. prosinca bio je da se, nakon uspjeha iz prethodnih borbi, uz ojačane snage nastavi s oslobađanjem i utvrđivanjem obrambenih položaja. Istodobno su se vodile vrlo uspješne operacije: „Otkos-10“ i „Papuk 91“ u kojima su oslobođeni daruvarsko bojište te niz naselja na području planina Papuka, Ravne gore i Psunja.

Zajedničkim djelovanjem Operativnih zona: Bjelovar, Zagreb i Osijek u operaciji „Orkan 91“ oslobođeno je veliko područje slavonskih planina i zaustavljeni su napadi agresora. Dužina bojišnice zapadne Slavonije znatno je skraćena. Oslobođena su mnoga sela, područje motela Trokut te Novskog i Kričkog brda, a pobunjenici su spriječeni da mogućim prodorom osvoje Pakrac i Lipik. Napokon je uspostavljen promet većim dijelom zapadne Slavonije. Operacijom „Orkan 91“ agresorska JNA doživjela je najteži poraz 1991. te je združenim snagama 5 Korpusa JNA onemogućeno spajanje sa snagama 32. Korpusa, kao i snagama JNA i pobunjenih Srba iz istočne

Slavonije.