Obljetnica zatvaranja logora Stara Gradiška

Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora podružnica Sisačko – moslavačke županije u okviru svog programa “Da se ne zaboravi” svake godine 3. veljače u cilju promicanja istine, obilježava dan zatvaranja logora Stara Gradiška u Domovinskom ratu. To je logor koji je pod pritiskom svjetskih moćnika zatvoren, a do toga dana, kroz logor su prošle 322 osobe od kojih je najmanje sedmorica ubijeno i službeno se vode kao nestale osobe. Svi logoraši su razmješteni u logor Manjača i druge logore, no toga dana logor nije stvarno zatvoren jer je i dalje nastavljeno s zatvaranjem i ubijanjem branitelja i civila.

Podsjetimo, Stara Gradiška je izgrađena pred više od stojeća kao tvrđava za obranu od Turaka, nakon toga je bila zatvor što je nastavljeno za vrijeme NDH, a po završetku Drugog svjetskog rata ovo je područje bilo stratište brojnim ljudima nakon Križnog puta.

I nakon Drugog svjetskog rata u Staroj Gradiški su zatvarani svi politički zatvorenici od kojih je 160 ubijeno, a za vrijeme Domovinskog rata ponovno dobiva funkciju logora.

U sjećanje na žrtve stradanja i mučenja za vrijeme Domovinskog rata svake godine, 3 veljače u Staroj Gradiški okupi se veliki broj logoraša, predstavnika braniteljskih udruga, državnih i lokalnih institucija kako bi se još jednom prisjetili ratnih stradanja, mučenja te kako bi se očuvala istina o žrtvama starogradiškog logora.

– 7666 hrvatskih branitelja i civila pronašli smo i oslobodili iz 64 logora i zatvora, samo iz logora u Staroj Gradiški 322 zarobljenika. Preko 4000 repatriranih osoba doveli smo iz Bosne i Hercegovine u Hrvatsku, preuzeli smo više stotina posmrtnih ostataka iz Srbije i Bosne i Hercegovine, otkrili 148 masovnih grobnica te preko 1200 pojedinačnih grobišta gdje je pronađeno 3929 žrtava. Ovaj nas dan upozorava kako ne smijemo dopustiti ponavljanje događaja s ovakvim posljedicama