BCDR u partnerstvu sa OŠ. Žitnjak, Zagreb, organizirao terensku nastavu

U subotu 21.9.2024. godine ( BCDR ) – Braniteljski centar za društveni razvoj u partnerstvu sa O.Š. Žitnjak-Zagreb, organizirao je terensku nastavu u kojoj su sudjelovali učenici 5.b, 5.c i 6.b.  Svrha ovakvih aktivnosti je da se pojasni u kakvom smo to vremenu od 1990-95. živjeli, i što je proisteklo iz toga vremena. Mladi moraju imati viziju na koji način smo stvorili samostalnu i neovisnu Hrvatsku državu, pa tako prenositi istinu i čuvati vrijednosti stečene u Domovinskom ratu. Jedina budućnost i opstojnosti Hrvatske države je mladost koja poznaje svoju povijest!

Pošli smo u 8:00 ispred škole i zaputili se u Turanj. Tamo smo stigli u vedrom ozračju i odmah se bacili na razgledavanje tenkova, topova, aviona i raznih ratnih sprava. Učenici su znatiželjno promatrali i proučavali sve izložene  izloške i nakon nekog vremena smo se okupili oko našeg glavnog organizatora putovanja, gospodina Đure Knezičića, koji je ujedno i predsjednik BCDRa, pa je svaki učenik po svome zaduženju iznio svoje izlaganje za koje je bio zadužen. Naime svaki je učenik dobio zaduženje da ispriča priču o jednom djelu terenske nastave, odnosno, sami su učenici imali zaduženje da budu vodiči i tumači za ono što obilazimo i što razgledavamo. Tako su u Muzeju domovinskog rata svoja zaduženja izvršili učenici koji su bili zaduženi za taj dio. Kada su nam ti učenici objasnili gdje smo i što gledamo, ušli smo u samu zgradu muzeja i obišli stalni postav muzeja i izložbu ratnih fotografija na gornjem katu.

Nakon razgledavanja muzeja i izložbe fotografija, učenici su odali poštovanje poginulima braniteljima na tom ratištu minutom šutnje u komemoracijskoj prostoriji gdje su bila popisana imena svih poginulih na Karlovačkom području.

Nakon obilaska i razgledavanja ratnog Muzeja u Turnju, nastavili smo svoj put dalje put Slunja.Po dolasku u Slunj srdačno su nas dočekali, županica Karlovaćke županije gospođa Martina Furdek Hajdin, gradonačelnica grada Slunja, gospođa Mirjana Puškarić i Predsjednik  Udruge 14.Domobranske  pukovnije Slunj Tomo Magdić, sa svojim kolegicama i kolegama. Po dolasku u Slunj, prvo su učenici dobili par minuta za predah i igru u parku u centru Slunja. U istom tom parku u centru Slunja smo se točno u podne okupili ispred spomenika, gdje sugospodin Tomislav Magdić i njegovi kolegice i kolege postavili izložbu slika iz vremena – 90“ – ih, koje zorno prikazuju kako je to bilo u Sljunju i okolici, u ili za vrijeme Obrambenog Oslobodilačkog Domovinskog Rata! Tu su profesori učenici OŠ Žitnjak, gradonačelnica grada Slunja, Županica Karlovačke županije  i okupljeni branitelji položili vijence, zapalili svijeće i minutom šutnje odali počast za pale branitelje na slunjskome području. Zatim su učenici održali svoje prigodne govore koje su pripremili za tu prigodu pokazavši nam svoja znanja o događanjima iz vremena: Agresije, Okupacije i u konačnici Oslobađanja Slunja i slunjskog kraja! Tu su svoje govore održale i gradonačelnica grada Slunja, zatim županica i predstavnici braniteljskih udruga. Bio je prisutan i voditelj Slunjskog radija kome su dali intervjue mnogi prisutni učenici, branitelji, gradonačelnica, županica, pa čak i profesor Ante Vlašić.

Nakon odavanja počasti palim braniteljima, otišli smo do spomenika prvom Hrvatskom olimpijcu Milanu Neraliću, koji je 1904. g osvojio brončanu medalju na olimpijskim igrama u mačevanju.

Tada smo se uputili u laganu šetnju kroz stari Slunj, prema srednjovjekovnoj gradini, koja se smjestila sa druge strane rijeke Slunjčice. Stari gradovi uvijek izgledaju očaravajuće i bude dječju maštu, pa smo svi zajedno uživali u šetnji oko starog grada, otkrivanju i razgledavanju te stare Slunjske utvrde, koja se trenutno obnavlja. Učenici koji su bili zaduženi za taj dio su održali svoje govore i upoznali nas sa starošću i važnošću starog Slunjskog grada Slovina.

U veselom ritmu smo krenuli dalje i prošli pokraj Napoleonovog magazina i spustili se u Rastoke gdje se obilježavala manifestacija Dani mlinica. Učenici zaduženi za rastoke su održali svoje predavanje u Rastokama i njihovoj najznačajnijoj aktivnosti: starim mlinovima i vodenicama, Potom smo napravili još jedan veliki krug oko cijelog mjesta, razgledali sve vodopade i još jednom prošli kroz cijele Rastoke, uživajući u prigodnoj manifestaciji Dani mlinica, gdje je bilo svakakvih izložaka, od starih zanata, do raznih prodavača suvenira, meda, pića i narodnih nošnji.

Ponovo smo se zaputili se prema autobusu, koji nas je trebao odvesti na ručak u hotel Mirjana, gdje su nas u restoranu hotela zaista kraljevski ugostili inahranili. Nakon ručka i okrepe, te nakon malog predaha u kojem su učenici intervjuirali jedni druge i branitelje koji su nam bili u pratnji, krenuli smo natrag u autobus i uputili se za Zagreb.

Pred školu smo stigli oko 18.00 sati, Svi smo bili puni dojmova vedri i nasmijani, jer je terenska nastava bila vrlo konstruktivna i korisna za sve sudionike.

Veselimo se mogućoj daljnjoj suradnji sa BCDRom i nekim sljedećim izletima i putovanjima.

Ante Vlašić, profesor likovne kulture