Braniteljski centar za društveni razvoj održao edukaciju o društvenom poduzetništvu

Dana 23. 11. 2021. godine u suradnji sa općinom Sunja, održana je edukacija o društvenom poduzetništvu za braniteljske zadruge na području Sunje. Predavanje je finacirano sredstvima Ministarstva branitelja u našoj BCDR organizaciji (Braniteljski centar za društveni razvoj).

U Sunji smo pronašli nekoliko OPG ovaca i zadrugara koji su bili zainteresirani educirati se i unaprijediti svoje poslovanje. Društveno poduzetništvo je noviji pojam među braniteljskom populacijom jer osim profita teži ekološkom uzgoju, brizi za okoliš, brizi o zraku, brizi o ljudima i njihovoj kvaliteti života. Potrebno je naučiti kako se pripremiti za povući poticaje iz EU fondova ako se OPG i braniteljske zadruge okrenu društvenom poduzetništvu.

Želja nam je bila imati male grupe kako bismo osobnije pristupili svakom čovjeku, odnosno vlasniku OPG-a pa smo ciljali na grupe do desetak sudionika uz stručnog predavača. Naša udruga kako i kaže naziv, fokusirana je pronaći sredstva kako bi besplatno obučila, educirala, informirala branitelje i njihove obitelji ali ne samo njih nego smo fokusirani i na civilno društvo i na nove generacije.

Ovo je samo jedna od naših radionica koje smo pripremili. Bilo je važno upoznati sudionike s konceptom i načinom funkcioniranja društvenog/ socijalnog poduzetništva te primjerima dobre prakse u Hrvatskoj i drugim zemljama. Zatim naučiti nove modele socijalnog uključivanja isključenih i marginaliziranih skupina. Isto tako i ojačati poduzetnički način razmišljanja u kreiranju održivih modela društvenog uključivanja i rješavanja drugih društvenih izazova.

Predavač Andreja Rosandić konzultantica je u području društvenog poduzetništva s iskustvom vođenja vlastitog društvenog poduzeća NatureCheck d.o.o. za proizvodnju zdrave hrane granola pod nazivom brenda Granolica. Prije NatureChecka Andreja je radila kao Regionalni menadžer za održivost u NESsT-u, odgovorna za globalno prikupljanje sredstava i implementaciju strategije pružanja konzultantskih usluga kao dio NESsT-ovog globalnog tima odnosa s investitorima/donatorima. Radila je s više od 100 start-up društvenih poduzeća pružajući podršku poslovnog savjetovanja, mentoriranja, umrežavanja te konzultacija na području Srednje i istočne Europe. Andreja je članica Nadzornog odbora Zadruge za etično financiranje, osnivača prve etične banke u Hrvatskoj. Ima preko 17 godina profesionalnog iskustva u upravljanju projektima, radeći u organizacijama u rasponu od USAID-a do EU financiranih konzorcija. Prije toga, Andreja je pet godina radila u Academy for Educational Development (AED) gdje je bila odgovorna za upravljanje bespovratnim sredstvima za različite organizacije civilnog društva. Također je radila na nekoliko EU projekata; kao evaluator PHARE 2005 i 2006 programa te kao konzultant u području strukovnog obrazovanja. Osim toga, radila je godinu dana kao zagovarateljica dječjih prava.

Dakle, imali smo stručnjakinju na području EU fondova koja je sudionicima u devedesetak minuta prezentirala društveno poduzetništvo i svoja iskustva.