Braniteljski centar za društveni razvoj održao online edukaciju: “Ja nisam PTSP- to je samo moja dijagnoza

U četvrtak 25. 11. 2021. godine održali smo online edukaciju putem Skype-a u organizaciji naše udruge Braniteljski centar za društveni razvoj koju je financiralo Ministarstvo branitelja. Edukaciju je vodila psihologica Ivana Čabraja.

Kad osoba doživi jaku psihološku traumu, čini se da dolazi do promjena u ravnoteži u živčanom sustavu, koje su možda uvjetovane promjenama na razini neurotrasmitera ili na razini adrenalina itd. Kao posljedica te promjene u ravnoteži sustav nije u stanju adekvatno funkcionirati i informacija dobivena u trenutku traumatskog događaja zajedno sa slikom, zvukovima, emocijama i fizičkim senzacijama biva sačuvana na neurološkom nivou u svom ometajućem stanju. Na taj način originalni materijal koji je sačuvan u svojoj originalnoj ometajućoj i ekcitatornoj (uzbudujućoj) formi nastavlja biti podraživan s mnogobrojnim vanjskim i unutrašnjim podražajima i postaje vidljiv u različitim formama: noćne more, flashback i ometajuće misli, odnosno tzv. pozitivni simptomi PTSP-a.

S obzirom na stroge Covid mjere bili smo primorani održati online edukaciju, iako nam je namjera bila organizirati edukaciju u živo sa sve sudionike. Iako smo gotovi svi upoznati sa traumom i stresom te da dugoročno izlaganje traumi dovodi do kroničnog stresa, a kasnije i do PTSP-a, najviše je to stanje izraženo kod hrvatskih branitelja.

Na ovoj edukaciji govorilo smo o tome kako je potrebno razumjeti da nismo sami i da mnogi drugi prolaze slična iskustva. Stoga je važno povezivanje i djeljenje iskustava sa drugima kako bismo mogli bolje razumjeti druge ali i sebe. Podjelili smo savjete i ukazali na alate za bolje nošenje sa svakodnevnim izazovima te kako naučiti govoriti o stvarima koje nas muče i na koji način potražiti pomoć.

Ujedno pojasnili smo što je to uopće psihoterapija i kako nam može pomoći. Što je EMDR i gdje se obratiti za pomoć. Zatim koji su noviteti u liječenju PTSP-a

EMDR (Eye Movement Desensibilisation and Reprocessing)

Osnivačica ove metode je amerikanka Francine Shapiro (Senior Research Fellow, Mental Research Institute, Palo Alto, California). Metodu je otkrila sasvim slučajno šetajući parkom i razmišljajući o svojim problemima. Uočila je da je u trenutku kada joj je problem došao u misli spontano napravila pokrete očiju lijevo-desno i da su misli nestale, a kad su se ponovo vratile da su izgledale drugačije, izmjenjene i sa smanjenom emocionalnom snagom. Tako je 1987. godine nastala metoda EMD koja je tijekom godina dorađena i 1990. godine postaje EMDR.
Naime, već su prije desetak godina rezultati velikog broja istraživanja metode EMDR dokazali njenu efikasnost u tretmanu trauma u okviru PTSP-a (ratovi, kriminalna djela, seksualno nasilje i nasilje u obitelji) i trauma manjeg entiteta. Metoda EMDR omogućuje brzu desenzibilizaciju traumatskih sjećanja i kognitivno restrukturiranje koje vodi značajnom smanjenju simptoma (emocionalni stres, ometajuće misli, anksioznost, flashback, noćne more). Sekcija za kliničku psihologiju Američkog psihološkog udruženja (APA) provela je 1995. god. istraživanje efikasnosti metode EMDR i drugih metoda u tretmanu PTSP-a. Rezultati koje su dobili, pokazuju da je EMDR efikasna metoda u tretmanu PTSD i u usporedbi s drugim metodama ima najviši stupanj efikasnosti za tu dijagnostičku kategoriju.
Iako je u početku ova metoda bila korištena samo u tretmanu PTSP-a, u zadnje vrijeme koristi se i u tretmanu različitih psihičkih poremećaja kao što su drugi anksiozni poremećaji (npr. panični poremećaj s agorafobijom, različite fobije), zatim somatoformni poremećaji, poremećaji ličnosti, poremećaji raspoloženja naročito depresija te u tretmanu aspekata vezanih za samopoštovanje. EMDR se koristi za probleme iz prošlosti, sadašnjosti a i za željena ponašanja u budućnosti.